Projekt „MODRÝ KLÍČ - chráněná pracoviště pro lidi s mentálním postižením I.“
Škola SPMP Modrý klíč (dále jen Modrý klíč) je nezisková nestátní organizace poskytující sociální služby dětem i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Organizace byla vybudována na principech občanské společnosti z iniciativy rodičů dětí s těžkou formou mentálního a kombinovaného postižení, byla zřízena v roce 1991 na základě stanov občanského sdružení Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR (SPMP) jako samostatný právní subjekt.
Modrý klíč nyní poskytuje zázemí komplexní péče pro 110 klientů. Sociální služby denního stacionáře, týdenního stacionáře a odlehčovací péče jsou uživatelům nabízeny v různých formách přizpůsobených druhu a hloubce jejich postižení i jejich věku. Rozvoj těchto forem je veden snahou k maximálně možnému přiblížení života lidí s postižením normálnímu životu jejich vrstevníků. Kromě výchovně vzdělávacího a pracovního programu pro uživatele služeb je v rámci projektu řešeno jejich stravování, doprava, fyzioterapeutické služby a dále poradenská činnost, další vzdělávání pracovníků a edukační program rodinných příslušníků a opatrovníků uživatelů služeb.
Dostavba areálu MK I., realizovaná v rámci tohoto projektu, přináší nový prostor a novou kvalitu pro rozšíření stávajících služeb.
Hlavní důvody realizace projektu:
Projekt rekonstrukcí a dostavbou objektů zlepšuje životní prostředí vybraného území (Praha 12) a umožňuje více využít jeho hmotné základny.
Projekt řeší investici do objektů, které budou zajišťovat pracovní příležitosti pro obyvatele jimž hrozí sociální exkluze.
Projekt umožňuje rozšířit program pracovní rehabilitace.
Projekt zvyšuje kapacitu zařízení pro přípravu klientů na pracovní uplatnění.
Projekt řeší kapacitní bezbariérový přístup pro osoby s pohybovými problémy do vyšších pater objektu MK.
Projekt zvyšuje kvalitu prostředí i kvalitu a profesionalitu poskytovaných sociálních služeb.
Přínosy projektu pro společnost a město:
Projekt “Modrý klíč – chráněná pracoviště pro lidi s mentálním postižením I.“ přímo navazuje na předešlé investiční aktivity MK. V rámci projektu byl rozšířen a dostaven stávající areál budov za účelem zvýšení kapacity chráněných pracovišť, včetně zázemí, pro klienty s mentálním postižením a kombinovanými vadami. Účelem stavby je také zkvalitnění návaznosti provozu a zlepšení standardů kvality poskytované komplexní sociální péče.
Fungování chráněných pracovišť (dílen) MK zapadá do celkové koncepce komplexního přístupu ke klientům, kterým MK poskytuje řadu logicky navazujících služeb. Jedná se zejména o provázanost výuky ve škole, následné přípravy na zaměstnání a samotné zaměstnání klientů v chráněných dílnách a poskytnutí chráněného bydlení.
Proces přípravy na zaměstnání a samotné zaměstnání klientů s mentálním postižením nebo kombinovanými vadami je významným rehabilitačním nástrojem a základní podmínkou pro integraci takto postižených klientů do majoritní společnosti a k běžnému způsobu života.
Chráněná pracoviště jsou posledním předstupněm k dosažení plné socializace (uplatnění v běžném pracovním prostředí) a splňují základní podmínku pro spokojený a smysluplný život člověka s postižením, zabraňují pocitu společenské nepotřebnosti lidem, kteří jinak zůstávají v domácí péči nebo jsou izolováni v ústavech sociální péče.
Otevření nových prostor chráněného pracoviště se uskutečnilo 14. září 2007 za přítomnosti mnoha významných hostí v čele s náměstkem ministra pro místní rozvoj panem Ing. Danielem Touškem a starostou MČ Prahy 12 panem Petrem Hánou, kteří společně přivítali všchny přítomné a pozvali je k prohlíce slavnostním přestřižením pásky.