Zvedáky pro imobilní děti ve Škole SPMP Modrý klíč
Projekt je financován ze sbírkového projektu POMOZTE DĚTEM! organizovaného společně Nadací rozvoje občanské společnosti a Českou televizí.
Výše přiděleného příspěvku: 154.580,- Kč
Cíl projektu
Cílem projektu je častější, bezpečnější a kvalitnější přemísťování 10 dětí uživatelů služeb s těžkým a hlubokým mentálním postižením kombinovaným s těžkým postižením tělesným (imobilita – částečná, úplná) a v několika případech ještě smyslovým (zrakové vady), kteří jsou rozmístěni v 5 skupinách ve dvou patrech zařízení.
Analýza situace:
1. před projektem:
· Manuální přemísťování uživatelů – nevýhody:
o Zvýšený tlak na pokožku a svalstvo v místě úchopu, které negativně ovlivňuje úroveň patologických jevů v držení těla uživatele v průběhu přemísťování (projevy: nárůst spasticity, prohloubení hypotonie). Při opakovaném úkonu může vést k celkovému prohlubování patologických jevů.
o Nedostatečná opora především v oblasti zad, krku a hlavy.
o Různá rychlost a náhlost pohybu při jednotlivých přemístěních, která u některých uživatelů vyvolává pocit nelibosti, projevy nejistoty (změna ve výrazu v obličeji) a ztrátu stability (např. úlekové reakce spojené s nekontrolovatelným pohybem končetin a trupu dítěte)
o Dočasné omezení uživatele ve volném pohybu končetin (fixní úchop).
o Nepřesnost umístění uživatele v novém prostředí (např. trupová ortéza) – nutnost dorovnávání polohy je příčinou pocitu nelibosti
o Dítě je při přemisťování pasivní
Pro dosažení optimální úrovně poskytování služeb by bylo třeba navýšit počet přemístění.
2. po projektu:
· Přemísťování uživatelů pomocí zvedáku – výhody:
o Celoplošná podpora těla, krku a hlavy při zachování možnosti volného pohybu končetin – prevence dočasného i dlouhodobého prohloubení patologických jevů v držení těla uživatele (spasticita, hypotonie).
o Plynulost a stabilita rychlosti přesunu při každém přemísťování uživatele může vyvolat libé pocity - dochází k prevenci úlekových reakcí a zvyšování pocitu celkové jistoty uživatele.
o Dosahování přesného umísťování uživatele v novém prostředí – prevence nepříjemných pocitů souvisejících s dorovnáváním polohy uživatele.
o Nabízí možnost rozvoje větší míry spolupráce uživatele při samotném procesu přemísťování (např. úchopy za madlo zvedáku, popisováni situace).
Použití zvedáku řeší odstranění všech nevýhod manuálního zvedání uživatelů, a tím umožňuje dosáhnout optimálního počtu přemístění uživatelů v průběhu dne.
Ukazatele úspěchu
· Projevy libosti (příp. nelibosti) uživatele při přemísťování (změny ve fyziognomii, omezení výskytu úlekové reakce).
· Snížení intenzity patologických jevů v držení těla uživatele (spasticita, hypotonie).
· Rozvoj spolupráce uživatele v průběhu přemísťování (úchopy, komentář k činnosti)
· Zvýšený počet přemístění za den
Průběžné hodnocení k 30.4, 2010
Shodně u všech uživatelů služeb, kteří v rámci projektu začali k přesunům využívat zvedák a vaky, došlo ke změně vnímání procesu přemísťování. Lze sledovat zřetelné projevy libosti, uživatelé aktivně spolupracují při přemísťování formou přidržení se, nastavování končetin do žádané polohy apod. Projevy nárůstu patologie se vyskytují v minimálním počtu. Uživatelé schopní výběru si vybírají přesun pomocí zvedáku. Kvantifikovatelné údaje dle projektu jsou plněny dle harmonogramu.
5. 11. 2009 Slavnostní převzetí Smlouvy o poskytnutí nadačního příspěvku
5. 1. 2010 Dodávka zvedáku a zaškolení obsluhy 22. 1. 2010 Natáčení pořadu ČT "Kde peníze pomáhají" 4. 2. 2010 Prezentace projektu v pořadu ČT "Sama doma" 20. a 21. 2 2010 Premiérové vysílání na ČT1 a ČT2 pořadu "Kde peníze pomáhají" o projektu realizovaném v Modrém klíči